SUPER AKCIJA NA VSE ŠAMOTNE OPEKE, PLOŠČE IN KAMINSKE VLOŽKE!

Pon, sre, pet: 7-16h
Tor,čet: 7-18h
Sob, Ned, prazniki: zaprto

Kako narediti kvalitetno krušno peč za pizzo in kruh

Tudi pri vas že diši po dobri pizzi ali kako narediti odlično domačo pizza peč?
Pizza! Rojena v Italiji, a oboževana po celem svetu. Vsak izmed nas se je že okrepčal s to italijansko specialiteto, sedaj je čas, da odlično pizzo spečete tudi vi doma, v vaši sanjski pizza peči.

Izgradnja klasične kupolaste pizza peči ni mačji kašelj, zato vam bomo v tem blogu poskusili samo gradnjo čim bolj približati. Pa začnimo na začetku.

1. OSNOVNA TEMELJNA PLOŠČA  

Kot vsaka gradbena konstrukcija, mora tudi pizza peč stati na betonski plošči, ki služi kot neke vrste temelj, da je peč stabilna in se zaradi velike teže ne poseda. Priprava betonske plošče pod pizza pečjo oz. letno kuhinjo ne terja uporabe posebnih postopkov in materialov in je enaka kot pri vseh projektih v okolici hiše. Priporočamo seveda, da se zgradi kakovostna plošča z dodatno armaturo, ki bo zagotovo služila svojemu namenu in zdržala obremenitev.


2. PODSTAVEK ZA PIZZA PEČ  

Zelo pomemben del pizza peči je tudi podstavek na katerem stoji kurišče. Priporočamo, da si zarišete peč na AB ploščo pred začetkom zidave podstavka, da se bodo mere ujemale in bo izvedba peči na pripravljeni podstavek možna.  Za izgradnjo lahko uporabite številne materiale kot npr. beton z železnimi palicami, opečnate zidake, betonske zidake ali pa siporeks. V praksi se za noge oz. vertikalne stene največkrat uporablja siporeks zaradi enostavnosti dela in obdelave. Pomembno je, da se pod pizza pečjo žarom oz. letno kuhinjo med betonsko ploščo in stene iz siporeksa navari hidroizolacija. Ta preprečuje, da bi siporeks »srkal« vlago iz betonske plošče in s tem izgubil svoje tehnične lastnosti. Pult se običajno zabetornira, pri čemer se pazi na ustrezno debelino in armiranje, da bo pult zdržal težo peči. Pri izračunu višine pulta upoštevajte tudi dejstvo, da bo nekaj k višini dodala še izolacija pod kuriščem (vsaj 1x – 4 cm plošče + lepilo) ter šamot na dnu kurišča (5 ali 6.5 cm + pesek ).

Podstavek pod kuriščem je prostor brez tehnične funkcije zato se največkrat uporabi za shranjevanje drv, rešetk, sačev in ostale opreme za peko. V prostor pod kuriščem se lahko dodajo tudi kamnite ali lesene police, kovinske bokse za drva ali pa lesena vrata, kot pri kuhinjskih omaricah. Tako se lahko prostor učinkovito izkoristi za shranjevanje vsega, kar med peko potrebujemo.

3. KURIŠČE PEČI – KUPOLA in IZOLACIJA

Na začetku izdelave kurišča moramo najprej poskrbeti za izolacijo dna kurišča. Idealna izbira so Promasil kalcij silikatne izolacijske plošče (link), ki se enostavno obdelujejo in režejo. Dimenzija plošč je 1000x500x40 mm. Priporočamo vsaj 1 sloj izolacije, za tiste ki želite maksimalno akumulacijo toplote v dnu kurišča pa 2 sloja.


Za najbolj optimalno porazdelitev toplote priporočamo izgradnjo kupolaste pizza peči. Sam proces je zahtevnejši, rezultat pa upraviči vse napore. Pri samem načrtovanju kupole bodite pozorni na velikost. Za domačo uporabo po navadi ne potrebujemo večje kupole od FI 80, je pa to seveda čisto poljubna odločitev. Za fi80-90 kupolo, se okvirno porabi cca 130 šamotnih opek, če sledite klasičnim metodam izgradnje. Točno številko pa si preračunajte sami. Za gradnjo kupole priporočamo šamotno opeko SIIIK dimenzij 250x124x64 (link), ki je narejena iz vlečenega šamota, ter je daleč najboljša izbira za gradnjo domače pizza peči.

Najprej si na izolacijske plošče zarišite izbrani notranji premer kupole in vhod peči. Nato postavite prvo in lahko tudi drugo vrsto kupole. Znotraj kupole imate sedaj okrogel prostor, kjer bo kurišče. Pri gradnji dna kurišča moramo biti pozorni na več stvari. Na dno kurišča (kjer so izolacijske plošče) nasujete cca. 1-1,5cm debelo odejo mivke ali pa peska, ki bo služil kot dodatna izolativna posteljica za vaše kurišče. Na mivko nato postavite šamotne plošče. Priporočamo plošče dimenzij 280x280x50mm (link), ki se preverjeno najbolje obnesejo v pizza pečeh. Narejene so iz kvalitetnega stiskanega šamota, ter so izredno odporne. Na sredini kurišča položite plošče čim bolj skupaj, na robu, kjer se začne kupola pa pustite malo odmika, da lahko šamot pri temperaturnih spremembah lepo diha in posledično ne poči. Dovolj je 2-4mm odprtina pri straneh.

Po končanju dna kurišča lahko nadaljujete z izdelavo kupole. Za lepljenje opek priporočamo Hydromortel (link) v kolikor gre za zunanjo pizza peč, oziroma Versetzmortel (link) v kolikor gre za notranjo. Opeke lepite čim bolj skupaj in s čim manjšimi fugami.


Ko je kupola dokončana, jo je potrebno še dodatno izolirati. To lahko naredimo čisto enostavno z izolacijsko pečarsko volno Alsiflex (link), ki jo samo ovijete okrog kupole. Priporočamo, da jo ovijete z dvema slojema, ki se križata za najbolj optimalno izoliranost.

KUPOLA ZA TISTE, KI JO NE ŽELITE SESTAVLJATI SAMI:

V kolikor ne želite kupole sestavljati sami, imamo rešitev za vas. V ponudbi imamo Pizza kupolo (link), kjer lahko kupolo skupaj z materialom za izgradnjo, dobite dostavljeno do vaših vrat. V tem primeru imate ves potreben material za kupolo že v paketu in si ne rabite beliti glave s količino opek in ostalega materiala. Kupola je kvalitetna, narejena iz termo betona, ki je odličen približek šamotu.

4. ZUNANJA OBLOGA PEČI


Po končani izolaciji, pa  je čas še za zunanji obod in zaključni sloj. Običajno se peč obloži s siporeks ploščami, bandažira z mrežico in lepilom čemur sledi zaključni omet. Na zunanji obod peči lahko dodate poljubne okrasne elemente, kot je na primer okrasna opeka, dekorativni kamen rustika, lesene tramove (pozor – požarna varnost), … Običajno so zunanje obloge pizza peči  pravokotnih oblik.

Nekateri naši kupci pa želijo imeti tudi zunaj obliko kupole. V tem primeru priporočamo, da se notranja kupola iz šamota ustrezno izolira (2 sloja keramične volne), nato pa se kupola omeče z apneno malto ali podobnim materialom. Priporočamo tudi uporabo armirne kovinske mrežice (zajčja mreža), ki pomaga k armiranju zgornjega sloja in preprečuje prekomerni pojav razpok.

5. DIMNIK

Postavitev dimnika pri pizza peči je zelo pomembna. Najboljše rezultate izgorevanja boste dosegali, če boste odprtino za dimnik namestili v »predprostoru« kurišča in NE na sredini kupole, kot bi to mogoče pričakovali. Dimnik na sredini kupole bi poleg odvajanja dima odvajal tudi veliko več toplote, ki pa jo ne želimo izgubljati, zato svetujemo, da se dimnik postavi nad predprostor kupole, kot je to narisano na spodnji skici.


Priporočamo dimne cevi iz črne jeklene pločevine (link) ali pa inox cevi (link). Po naročilu vam lahko dobavimo tudi dimniško kapo in obroč. Sama velikost dimniške odprtine naj ne bo manjša od FI160mm (pri manjših kupolah), pri večjih kupolah pa naj bo fi 180 mm ali celo fi 200 mm. Višino dimnika prilagodite okolici (npr. nadstrešku), naj pa bo vsaj 2,5 m od nivoja kurišča. Vse točke, kjer se dimnik dotika ostalih gorljivih površin je potrebno izolirati, da se izognete morebitnem požaru. Za ravne dele lahko uporabite Promasil plošče (link) ali pa Alsiflex volno (link)

6. VRATA

Zapiralo oziroma vrata igrajo veliko vlogo pri zadrževanju toplote v pizza peči, zato svetujem, da izberete kvalitetna vrata in okvir, ter tako zmanjšate porabljen les. Vratca oziroma zapiralo vam lahko izdelamo po meri. Vsebujejo lahko tudi termometer (link), ki vam pomaga nadzorovati temperaturo v kurišču.  Termometer se lahko vstavi tudi v obod peči vendar moramo pri tem paziti, da je konica termometra nameščena pod stropom peči, saj bomo le tako dobili dejansko temperaturo v notranjosti.


7. ZAKLJUČEK

No pa je pizza peč zgrajena. Ker sama izgradnja peči ni ravno mačji kašelj, vam lahko pri samemu nakupu in izgradnji tudi svetujem. Za vsa vprašanja in ponudbe sem na voljo na telefonski številki 041-374-500. Na spodnjem videu, pa si lahko ogledate še timelapse izgradnje krušne peči pri eni od naših strank.



Kontaktirajte nas

VSEZAKAMIN.SI
Grobeljska cesta 2
1234 Mengeš

Pon
7-16h
Tor
7-18h
Sre
7-16h
Čet
7-18h
Pet
7-16h
Sob, Ned, prazniki
zaprto