Ste ročno spretni in bi vaš vrt radi nadgradili s kakovostnim vrtnim žarom, kjer boste lahko pekli vse od mesa, rib in celo odojka? Potem ste na pravem mestu!
Odprto ognjišče oz. vrtni žar je enostavna naprava za pripravo hrane, vendar je potrebno imeti pri izdelavi kar nekaj znanja, da žar na koncu deluje kot je potrebno in je uporabniku v veselje. V praksi se velikokrat zgodi, da žar lepo izgleda in je estetsko dovršen, njegovo delovanje pa je pomanjkljivo. Dim, ki se namesto v dimnik kadi v prostor (in obraz uporabnika) je lahko izredno moteč.
Pri gradnji vrtnih kaminov in žarov je treba biti pozoren na kar nekaj dejavnikov. Žaru je potrebno določiti ustrezno lego, zabetonirati betonsko temeljno ploščo in nato narediti podstavek, na katerem nato sezidamo kurišče. Sledi izvedba »nape kamina« ter na koncu dimnik. Pa začnimo na začetku.
1. BETONSKA PLOŠČA – TEMELJ
Kot vsaka gradbena konstrukcija, mora tudi vrtni žar stati na betonski plošči, ki služi kot neke vrste temelj, da je žar stabilen in se zaradi velike teže ne poseda. Priprava betonske plošče pod vrtnim žarom oz. letno kuhinjo ne terja uporabe posebnih postopkov in materialov in je enaka kot pri vseh projektih v okolici hiše. Priporočamo seveda, da se zgradi kakovostna plošča z dodatno armaturo, ki bo zagotovo služila svojemu namenu in zdržala obremenitve, prav tako moramo poskrbeti za ustrezen izklop in nasutje.
2. PODSTAVEK VRTNEGA ŽARA
Zelo pomemben del vrtnega žara je tudi podstavek na katerem stoji kurišče. Za izdelavo lahko uporabite beton z železnimi palicami, opečnate zidake, betonske zidake ali pa siporeks. V praksi se za noge oz. vertikalne stene največkrat uporablja siporeks zaradi enostavnosti dela in obdelave. Pomembno je, da se pod vrtnim žarom oz. letno kuhinjo med betonsko ploščo in steno iz siporeksa navari hidroizolacija. Ta preprečuje, da bi siporeks »srkal« vlago iz betonske plošče in s tem izgubil svoje tehnične lastnosti. Pult se običajno zabetornira, pri čemer se pazi na ustrezno debelino in armiranje, da bo pult zdržal težko žara. Pri izračunu višine pulta upoštevajte tudi dejstvo, da bo nekaj k višini dodala še izolacija pod kuriščem (2,5 ali 4 cm plošče + lepilo) ter šamot na dnu kurišča (3cm – 6.5 cm + lepilo).
Podstavek pod kuriščem je prostor brez tehnične funkcije zato se največkrat uporabi za shranjevanje drv, rešetk, sačev in ostale opreme za peko. V prostor pod kuriščem se lahko dodajo tudi kamnite ali lesene police, kovinski boksi za drva ali pa lesena vrata, kot pri kuhinjskih omaricah. Tako se lahko prostor učinkovito izkoristi za shranjevanje vsega, kar med peko potrebujemo.
Priporočamo, da na postavek na območje kurišča dodate še izolacijski material. S tem povečate življenjsko dobo konstrukciji, ter zmanjšate izgubo temperature.
Priporočamo Promasil 1000x500x40 (link) ali pa 1000x500x30 (link) plošče, ki so odlična rešitev za izolacijo zunanjih kaminov in kurišč.
3. KURIŠČE
Zunanji obod kurišča po navadi gradimo iz siporeksa, opeke, betonskih zidakov ali pa jo enostavno zabetoniramo. Tudi tukaj je v praksi največkrat uporabljen siporeks zaradi enostavnega dela in obdelave. Odločitev pa je seveda vaša.
Notranje kurišče vrtnega žara je vedno obloženo s šamotom, ki poskrbi za ustvaranje visoke temperature. To temperaturo ohranja in hkrati ščiti zunanjo oblogo kamina pred visoko temperaturo in mehanskimi poškodbami.
Na voljo je kar nekaj različnih formatov šamotnih plošč in opek, ki so primerne za izdelavo kurišča vrtnega žara. V osnovi se delijo na opeko in plošče. Opeke so bile do pred nekaj let edini material s katerim smo oblagali kurišča vrtnih žarov. V zadnjih letih pa so zaradi svoje dobre mehanske trdnosti in kvalitetne obdelave površin vedno bolj popularne tudi šamotne plošče večjih dimenzij.
Kot klasični material za zidavo kurišča, bi torej priporočali TSS šamotno opeko (link) 250×125 mm, ki je na voljo v debelinah 30, 40, 50 in 65 mm. Vsekakor pomeni debelejša opeka večjo stabilnost, masivnost in življenjsko dobo kurišča, ampak je tudi tukaj odloćitev vaša. V kolikor gledate na ceno boste izbrali 30mm debelo opeko, v kolikor pa na kvaliteto, pa vam z veseljem priporočamo 6,5mm debelo opeko, saj bo ta vaš kamin veliko boljše obvarovala in dosegala odlične rezultate pri peki.
Šamotne plošče so na voljo v dimenziji 600×400 mm in debelinah 30, 40 in 50 mm (link), ki jih priporočamo za dno kurišča. Tako kot opeke, imajo tudi plošče lepo gladko strukturo in so izdelane s stiskanjem šamota. S temi velikoformatnimi ploščami lahko izdelamo kurišče z manj fugami, ki izgleda bolj moderno. Tudi tukaj priporočamo večje debeline za daljšo življensko dobo šamota.
Dimenzija kurišča je odvisna od vaših potreb. Najmanjša kurišča merijo v širino 60 – 80 cm in so povsem primerna za pripravo mesnih jedi z žara, rib in ostalih dobrot. Manjše kurišče se hitro segreje in porabi manj drv.
Zahtevnejši uporabniki si morda želite hrano pripravljati na dveh rešetkah hkrati. Tukaj lahko govorimo o širinah žara vsaj 100 cm oz. bolje 120 – 140 cm. Najzahtevnejšim uporabnikom, ki želite v žar montirati pogon za peko odojka pa priporočamo širino žara nad 140 cm.
Poraba maeriala znaša 32 opek oz. dobre 4 plošče na 1 m2 dna oz. sten kurišča. Za stene in dno lahko uporabite isti ali pa drug format opeke oz. plošče. Se pa priporoča za dno debelejši format zaradi mehanske odpornosti na stenah pa zaradi boljše toplotne zaščite in lažje zidave.
Opeke lepite z specialno pečarsko malto Hydromortel (link), ki je zaradi izboljšane formule najboljša rešitev za zidanje vseh zunanjih kaminov, žarov in peči, saj zelo dobro prenaša atmosferske in toplotne obremenitve.
4. NAPA ŽARA & DIMNIK
Kjer je ogenj je tudi dimnik. Izredno pomembno je, da se dim iz odprtega kurišča zbere v »napi«, ki se nato nadaljuje v dimnik. Ta detail je ključen za normalno delovanje žara in ustrezno izgorevanja ter odvajanje dima. Napa mora imeti ustrezen naklon in ne sme biti prenizka. Prehod v dimniško cev oz. kanal mora biti »zvezen« brez robov ali uporov, kjer bi se lahko zadrževal dim. Napa je lahko izdelana iz šamotne opeke, v praksi pa se pogosto izdela iz masivne pločevine.
Dimnik nad napo mora imeti ustrezno višino ter presek. Presek dimnika je odvisen od velikosti kurišča, njegova višina na naj bo vsaj 3m od višine kurišča. Dimnik je lahko šamotni ali pa narejen iz kovinskih oziroma inox cevi. Pomembno je, da se v primeru nadstreška preboj ustrezno protipožarno izolira ter na vrhu izdela protidežna kapa. Ves potrebni material najdete tule.
5. NADSTREŠEK
Kot zadnjo točko, ampak nič manj pomembno pa bi rad izpostavil nadstrešek. Vremenski pojavi, kisel dež in za nekatere tudi morska sol v zraku, ne vplivajo dobro na sam vrtni žar zato vam res toplo svetujem, da si nad kaminom zgradite tudi nadstrešek. Poleg tega pa vam nadstrešek omogoča tudi pripravo hrane v vseh vremenskih razmerah.
Tako, pa je žar narejen. Za vse tiste, ki imate takšne in drugačne zadržke, vprašanja ali pa bi samo potrebovali nasvet, sem na voljo na prodaja@vsezakamin.si, kjer vam bomo z veseljem svetovali pri izgradnji vašega sanjskega vrtnega žara.